U ime naroda

U muzeju 21. Oktobar u Kragujevcu je sinoć otvorena izložba U ime naroda! Politička represija u Srbiji 1944. – 1953., autora dr Srđana Cvetkovića, naučnog saradnika Instituta za savremenu istoriju.

Stručni saradnici izložbe, Nemanja Dević, Ana Panić i Nebojša Damnjanović, na čelu sa dr Srđanom Cvetkovićem, inovativno i smelo na savremen način prezentuje rezultate decenijskih istorijskih istraživanja autora izložbe, drugih pojedinaca i institucija i približavaju široj javnosti zločine počinjene U IME NARODA u periodu posleratne revolucionarne represije, nastojeći da kroz kritički odnos prema totalitarnom nasleđu i zločinima iz naše skorije prošlosti doprinesu afirmaciji demokratske političke kulture.

Izložbu prati i monografija U ime naroda! Politička represija u Srbiji 1944–53, koja će doprineti da prikupljeni materijali postanu dostupni istraživačima i ostalim zainteresovanima. Cena monografije je 950 dinara.

Na otvaranju izložbe govorili su princeza Jelisaveta Karađorđević, Nemanja Dević, kao i dr Srđan Cvetković. Izlaganje princeze Jelisavete Karađorđević je bilo emotivno. Između ostalog rekla je:

Rezultati komunizma su katastrofalni, naročito na ekonomskom planu. Komunizam nije pobedio neopravdu, siromaštvo… Nije otvorio put prema svetloj budućnosti proleterijata, kako su proricali njegovi ideolozi. Naprotiv, kao najveći produkt komunizma ostala je laž.

Kao i:

Mi, Srbi, najviše cenimo slobodu. A najviše čeznemo za pravdom i istinom. Mora se saznati i obelodaniti istina o zločinima koje su komunisti počinili u Srbiji. To će biti pravda za sve žrtve komunizma. Zahvaljujući ovoj izložbi, to počinje da se ostvaruje.

Dr Srđan Cvetković je istakao da je cilj njegove izložbe suočavanje sa prošlošću i unapređenje demokratije:

Prvi cilj je da progovorimo o tome, ne da bi delili Srbiju, jer nas nije vodila mržnja, nego želja da suočimo deo društva i porazgovaramo o tim teškim temama, kako bi unapredili političku kulturu kod nas, toleranciju i razumevanje.

devicNaš najmlađi istoričar, Nemanja Dević je na pitanje šta za njega, kao potomka strane koja je izgubila građanski rat, koji se paralelno odvijao sa drugim svetskim, znači ova izložba, odgovorio:

Emotivno sam reagovao kada je u pitanju ova izložba. Šta znači? Evo, da uprostim: znači da ime vašeg pradede, koji je poginuo verujući u neku pravedniju, bolju Srbiju, nevezano za ideologiju pod kojom se borio, već zarad načela kog su se tada pridržavali, a načelo je bilo: Bog na nebu, kralj u zemlji, gazda u kući; za mene, kao potomka, potpuno svesnog svog porekla, ova izložba znači da niko više ne može da mi priđe, uperi prstom u mene i kaže on je taj i taj iz te i te kuće. Pogotovu mi znači što je sada ova izložba u muzeju 21. Oktobar.

Emotivno ste reagovali. Ali ste u izlaganju bili i pravedni, jer ste doveli u istu ravan sve žrtve, bile one komunističkog ili fašističkog režima.

Ili četničke žrtve. Ja sam se žrtvama bavio u svom kraju, u okolini Smederevske Palanke. Objavio sam knjigu sa svojih 18 godina, koja se zove Istina pod ključem. I ta knjiga je donela da se u celoj opštini popišu sve nevine žrtve bilo kojoj ideologiji da su pripadale. I to je na žalost, još uvek jedina opština u Srbiji gde su popisane sve nevine žrtve. Rešenje je da im svima podignemo jedan zajednički spomenik i da ih tako sačuvamo od zaborava.

 

U okviru pratećeg programa izložbe predviđen je niz interaktivnih i multimedijalnih sadržaja, poput projekcija igranih i dokumentarnih filmova, tribina i predavanja, pa prošetajte do muzeja 21. Oktobar, ako imate vremena. Izložba će trajati do Januara 2015. godine.

More Reading

Post navigation

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *