Svake dve do tri godine pojavi se jedan kalendarski mesec tokom kojeg imamo dva puna Meseca.
Ovog petka imaćemo priliku da vidimo još jedan puni Mesec, odnosno drugi u julu. Ova retka pojava naziva se ‘plavi Mesec’ iako nema veze s bojom našeg prirodnog satelita.
Do ‘plavog Meseca’ dolazi jer se naši kalendarski meseci ne poklapaju s orbitom Meseca koja traje 27,3 dana. Zato se svake dve do tri godine pojavi jedan kalendarski mjesec u kojemu su dva puna Meseca. Poslednji ‘plavi Mesec’ imali smo priliku da vidimo pre tri godine, a sledeći će biti u martu 2018. godine.
Postoje i pojave u kojima Mesec zaista izgleda kao da poprimi plavu boju. To su jako retke pojave, a uzrokuju ih vulkanske erupcije ili jaki požari. Nakon erupcije vulkana Krakatoa u Indoneziji davne 1883. godine, u čitavom svetu je zabeležena pojava plavog Meseca, i to čak do dve godine nakon erupcije.
Do toga je došlo jer su čestice prašine i dima u atmosferi bile veće od talasne dužine crvenog svetla, pa je Mesec sa Zemlje izgledao kao da je poprimio plavičasti sjaj.
U engleskom jeziku postoji i izraz „once in a Blue Moon“ koji označava nešto jako retko.
Izvor: N1
Foto: TANJUG/AP/Fernando Vergara